Naucz się reagować - pokonaj nienawiść miłością

 Na dzisiejszej godzinie wychowawczej z klasą ósmą rozmawialiśmy o nienawiści i dyskryminacji. Poruszyliśmy temat jej przejawów, od tych "niby nieznaczących" do tych które rodzą przemoc. Na początku poprosiłam uczniów, aby napisali, ze względu na co człowiek może być dyskryminowany. Odpowiedzi stworzyły chmurę wyrazową. 

Ankieta przy użyciu strony Mentimeter.com


Następnie wyświetliłam uczniom piramidę nienawiści. Warto ją przeanalizować, zwracając szczególną uwagę na ten najniższy poziom. Nie można więc przymykać oczu na agresję słowną.

Źródło: https://www.facebook.com/ArturMakielaOfficial/posts/2329890287093987/


Po omówieniu piramidy zapoznaliśmy się z pierwszym spotem: "Trwa sezon hejterów. Żyj rześko" (kliknij tutaj, aby obejrzeć) Po jego wyświetleniu warto porozmawiać na temat odczuć i przekazu. Jakie osoby zostały w nim ukazane jako dyskryminowane?

Następnie odniosłam się do dyskryminacji osób z niepełnosprawnością, a dokładniej Zespołem Downa. Okazało się, że młodzież nie wie, że 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Symboliczną akcpetację i wsparcie wyrażają w tym dniu różnokolorowe skarpetki :) Polecam wspaniały spot "Nie bój się myśleć inaczej" dotyczący osób borykających się z tą chorobą (kliknij tutaj, aby obejrzeć)

Na koniec stworzyliśmy klasowy kalendarz równościowy. Mówimy nie dyskryminacji. Chcemy każdego traktować z szacunkiem i godnością. Wspólnie wybraliśmy według nas najważniejsze dni, które chcemy obchodzić. Zaznaczyliśmy je kółkiem, ale klasa dodała również coś od siebie. Wśród porpozycji uczniów znalazł się dzień solidarności z osobami z depresją, dzień solidarności z dziećmi będącymi ofiarami agresji, jak również dzień solidarności z osobami poddanymi dyktaturze. To było bardzo owocne spotkanie. 

3 komentarze:

  1. A jakie spoty wyświetlałaś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wstawiam je, ale widocznie jest problem z wyświetlaniem :( Wykorzystałam "Trwa sezon hejterów. Żyj rześko" oraz "Nie bój się myśleć inaczej". Pozdrowienia

      Usuń
  2. Bardzo ciekawe zajęcia. Wykorzystam pomysł z kalendarzem równościowym <3

    OdpowiedzUsuń