Czy masz kropki przed oczami?

15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. W związku z nim chciałabym przedstawić pomysł na podejście do tematu od strony sztuki, bo w niej jest cała masa kropek! Na pewno warto przywołać na zajęciach pointylizm, czyli dziedzinę sztuki w której artyści malują tylko czubkiem pędzla. Przykładem delikatnej kompozycji wykonanej tą techniką jest między innymi obraz Georges'a Seurat'a "Pudrująca się kobieta". Kliknij, aby zobaczyć

Innym dziełem nad którym warto się pochylić jest "Pauza" Bridget Riley, powstało ono w stylu op-artu, bazującym na złudzeniu optycznym. Jak postrzegacie ten obraz, czy plamki się ruszają?

Artysta Roy Lichtestein również zainspirował się kropkami, co doskonale widoczne jest w jego obrazie "Maybe He Became Ill and Couldn't Leave the Studio". Stawiał on kropki blisko siebie lub z dużymi przerwami, żeby pokazać różne kolory i odcienie. Przyjrzyjcie się obrazowi z bliska, a następnie z oddali. Czy ciągle widać wszystkie kropki?

Na koniec możemy zaznajomić się z twórczością Yayoi Kusamy, która tworzy sztukę opartą na tym w jaki sposób postrzega świat - dosłownie. Od dzieciństwa widzi plamy przed oczami - jest to rodzaj halucynacji. 

Również książka "Punkt Wyjścia" autorstwa M.Kopyt może posłużyć jako narzędzie do rozmowy o kropkach, tym razem z młodszymi dziećmi. Wprowadza ona podstawowe pojęcia geometryczne i łączy je ze sztuką. Mój ulubiony fragment dotyczy linii prostych przecinających się. 

"Gdyby przez każdy punkt przechodziła linia i gdyby każda linia przecinała jakąś inną linię, powstałoby dużo poletek, na których można by budować gwiazdy". Zrobiło się marzycielsko!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz